x zamknij

MENU PROJEKTY FORMODESIGN

n-house-s
inwestor: prywatny
lokalizacja: Ksawerów / łódzkie
powierzchnia użytkowa: 260m2
realizacja: 2009 / w trakcie budowy
autorzy: Łukasz Skirzyński, Jędrzej Lewandowski

 

Zaprojektowany dla czteroosobowej rodziny: rodziców i dwojga dzieci.

Działka ze względu na niekorzystne usytuowanie względem stron świata i wjazdem od strony południowej zmusiła nas do zastosowania rozwiązań niestandardowych zarówno w zagospodarowaniu terenu jak i samej bryle domu.

Nasze zdecydowanie i konsekwencja przy określaniu kształtu, proporcji i samej lokalizacji domu względem stron świata tak, aby umożliwić jak najlepsze wykorzystanie światła słonecznego, stały się gwarancją jego niepowtarzalności. Dynamiczna i czytelna forma łączy w sobie nowoczesny styl z zachowaniem warunków otoczenia (budynki z dachami o kącie nachylenia do 40 stopni).

Trzon budynku stanowi centralna bryła przykryta dachem dwuspadowym. Prostopadle przylegające skrzydła różnią się długością i poziomem, a charakterystyczne zawieszenie jednego z nich umożliwiło zlokalizowanie ukrytej, lekko zagłębionej przestrzeni parkingowej. Do przeszklonego wzdłuż osi północ-południe salonu przylegają dwa duże, otwarte tarasy. Umieszczone w nich płytkie niecki wodne sprawiają wrażenie przepływającego pod salonem strumienia. Charakterystucznym elementem całego budynku jest bryła centralna, w której zarówno dach jak i ściany pokryto ciętym gontem osikowym.

Wnętrze domu jest przejrzyste. Czytelne również z zewnątrz. Dzięki licznym przeszkleniom (również tym w dachu) i otwartej przestrzeni dziennej jest bardzo jasne, a zastosowane w nim naturalne materiały wykończeniowe i wszechobecna biel nie konkurują z otoczeniem.